Nükleer silahlarını azalt ya da bırak! Olur, emredersin!

Suni gübre bize batıdan geldi. Modern tarımın gereği denilmişti. Şimdi batıda doğal tarım akımı başladı (tabi hemen bize de bulaştı) artık dünya suni gübreli tarımdan kurtulma gayretinde. Plastik bardak, çanak, poşet v.b. de önemli keşiflerdendi. Şimdi Fransa plastik kap kullanılmasını yasaklamaya çalışıyor. Yani şu: Nükleer silahlar kurtulmak istediğimiz belaların en büyüğü ama batı kaynaklı dertler listesinde sadece tek madde.

Birleşmiş Milletler Teşkilatı (BM) nükleer silahların yasadışı olduğunu kabul eden uluslararası bir anlaşma metni üzerinde çalışıyormuş. 2017’de bu konuda BM toplantıları başlayacakmış [1]. Hayırlısı. Kimyasal silahların yasadışı olması ülkeleri ne kadar caydırmışsa, bu da öyle olacak tabii de, şimdiden olumsuz hava yaymak doğru değil. Bu yüzden ciddiyet lütfen!

Daha önce ABD ve Rusya arasında yapılan “hadi biraz azaltalım” anlaşmasında kısmi başarı sağlanmıştı. Hatta emekli edilen silahların reaktörde kullanılabilecek kısımlarını ABD parayla alıp Rusya’yı mutlu bile etmişti. Böylece taraflar, envanterdeki eski-külüstür yüklerden kurtulmuştu. Karşıya atalım derken belki ellerinde patlayacaktı.

“Nükleer Silah Sahibi Ülkelerin Çoğalmasını Önleme Anlaşması” (NSSÜÇÖA) sadece beş ülkenin bu silahlara sahip oluşunu yasal kabul ediyor. Diğerleri yasadışına çıkmış durumdalar zaten. Pakistan hariç, bu yüzden bedel ödeyen oldu mu acaba? Farklı dönemlerde Hindistan’a, G. Afrika’ya, İran’a ve K. Kore’ye de sopanın ucu gösterildi, ama dayak atılmadı. İsrail ise baştan beri kayırılmıştı, yasalarla hiçbir sıkıntısı olmadı.

Böylece NSSÜÇÖA’nın etkili olamadığı görüldü. Bu silahların teknik çizimleri internette var. Nasıl daha etkili olacağına dair Manhatten Projesinin tecrübeleri kitaplarda övgüyle anlatılıyor. Sanki insanlığın iftiharıymış gibi, Japonya’ya atılan bombaların nasıl hazırlandığını en iyi anlatan kitaplar ödüller alıyor. Başım ağrımasın diye örnek vermiyorum, ama işte şimdi bu silahların yasadışı ilan edilmesi, ve ülkelerin de bunu imzalaması istenecek. Benim ülkem herhalde ilk imzayı atmak isteyecektir. Diğer BM üyesi 100 küsur ülkeden de imza almak zor değil. Geldik NSSÜÇÖA’nın izinli saydığı beş ülkeye.

Bu beş ülkeden imza almak için BM’nin henüz bilmediğimiz bir formülü var galiba, ya da Alâadin’i bekleyeceğiz, lambasıyla gelsin diye.

 

[1] J. Pretorius, Can a treaty banning nuclear weapons speed their abolition?, Bulletin of the Atomic Scientist, 14 Dec 2016

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir