ABD ve Kuzey Kore çekişmesi nereye gidiyor?

Masadaki oyuncular

ABD ve Kuzey Kore çekişmesi göremediğimiz unsurlar içeriyor. Masadaki oyuncular bu iki ülke. Güçler dengesizliği bir fil ile fare kadar. Acaba fil fareden korkuyor mu? Değilse, filin fareye gösterdiği hoşgörüyü nasıl açıklayacağız?

ABD ile K. Kore liderlerinin ağız dalaşını takip ediyoruz. Nükleer denemeler, füze fırlatmalar, tatbikatlar, vb. hamleler laf kalabalığına eşlik ediyor. Bilgi kaynağımız sadece açık kaynaklar, yani basın-yayın ve  internet. Anladığımız şu ki, açık kaynaklarda bahsi geçmeyen, yani bilmediğimiz epeyce şey var ve onları bilmeyince taşlar yerine oturmuyor. Bazı şeyleri açıklayamıyoruz. Bildiklerimizden hareketle yapılan tahmin ve yorumlar ise bizim bakış açımız olarak kalıyor, iddia edemiyoruz, çünkü ispatlayamıyoruz.[1]

Şu olayı hatırlayalım. 2010 yılında G. Kore’nin bir savaş gemisi torpido ile batırılmış ve 50 kadar G. Kore denizcisi ölmüştü.[2] Kurulan uluslar arası komisyon olayı araştırmış ve torpidonun K. Kore denizaltısından atıldığını rapor etmişti. Olay unutuldu gitti. O zaman henüz K. Kore’nin nükleer silahı yoktu. K. Kore’ye bu yüzden bir karşılık verildiğini ben duymadım. Bırakın askeri karşılığı, K. Kore bu sebeple kendisine yapılacak ekonomik baskıları bile savaş sebebi sayacağını açıklamıştı. Böylece ABD ve müttefikleri K. Kore’ye sadece kaşlarını çatmakla yetindiler.

Şimdi soruyoruz, bu normal mi? Zavallı Saddam’ın ülkesi nükleer silah yapmaya çalışıyor diye işgal edilmişti. Nükleer silah çalışmalarını yıllardır açıktan yürüten K. Kore ise, üstelik komşusunun savaş gemisini batırmasına rağmen, silahlı bir karşılık görmemişti.

Satrançta bazen hamle yapmak istemezsiniz. Çünkü her hamle mevcut durumu kötüleştirecektir. Acaba K. Kore’ye bu yüzden mi karşılık verilemedi?

Zaman ilerledikçe

Zaman ilerledikçe fil-fare benzetmesi geride kalıyor, artık fil-kurt benzetmesi yapacağız. Radyasyonlu dünyada farenin kurtlaşmasına fil bilerek göz yummuştur. Bunu çok net görüyoruz ama sebebini bilmiyoruz.

Önceki savaşta Japonya’nın hata yapmasını bekleyen, hatta onu hataya zorlayan ABD, benzer bir hatayı mı bekliyor? K. Kore yönetimi bölge tarihini iyi biliyor olmalı, benzer bir hata yapar mı acaba?

K. Kore’nin Rusya ve Çin tarafından ne derece korunacağını anlamaya mı çalışıyorlar? Öyle ise, en gergin saatler geride kaldı, bu ülkeler sadece taraflara sükunet tavsiye ettiler. K. Kore’yi savunacaklarına dair hiç bir işaret gelmedi.

K. Kore füzelerinin yeri, yani hedefler belirlenmeye mi çalışılıyor? Olamaz, çünkü ABD ve Rusya bu konuda birbirini uzaydan gözetlemekte yarım asırdan fazla tecrübeye sahipler.

K. Kore füze denemelerinin bazısı okyanus üstünde sona erdi. Bunların ABD tarafından elektronik müdahale ile düşürüldüğü ima ediliyor. Öyle ise K. Kore sayesinde ABD kendi savunma teknolojisini deniyor demektir. Bu durumda K. Kore’yi durdurmak yerine tekrar füze fırlatmasını isteyecek ve bekleyecektir.

Çin ve Rusya da olayları dikkatle seyrediyor olmalılar. K. Kore füzelerinin ABD tarafından nasıl düşürüldüğünü öğrenmek için mevcut gidişat bu ülkelere altın fırsatlar sunuyor. Bu yüzden, fazla müdahil olmadan, el altından K. Kore’yi tahrik etmeleri beklenir.

Radyasyonun kalıcı etkileri

Daha korkunç ihtimaller de var, hepsini değil ama birini yazmak isterim. Japonya’ya atılan atom bombalarından sonra yapılan eleştirileri ABD hiç umursamadı. Kaç kişinin ölmüş olduğu da onlar için sadece bir istatistik bilgidir. Fakat radyasyonun kalıcı etkileri konusundaki eleştiriler rahatsız ediciydi. İnsan nesillerindeki genetik etkiler ve çevre üzerindeki sürekli kirlenme, gene önce ABD’li bilim adamları tarafından araştırıldı.

Bu şu demek: ABD aynı silahları gene kullanırsa, kaç kişinin öldüğünü gene umursamaz, ama kalıcı etkiler kalıcı eleştiriler demektir ve mutlaka dikkate alınmıştır. Karşılıklı yok etmede böyle problem zaten olmayacaktır. ABD ve Rusya bütün füzelerini birbirine gönderdiğinde çevre kirliliğini fark edecek kimse zaten kalmaz. Peki diğer ihtimal, yani ABD önceki savaşta olduğu gibi, nükleer silahlarını tek taraflı olarak kendinden zayıf bir ülkeye karşı kullanırsa, kalıcı etkiler konusundaki eleştirileri nasıl göğüsleyecektir? Şüphesiz bu durum ABD’nin derin kuruluşlarında epeyce konuşulmuştur ve çaresi de bulunmuş olmalıdır.

Atom bombasından sadece yedi sene sonra (1945-1952) hidrojen bombasını keşfeden ABD’li bilim adamları, acaba insan ve çevre üstünde kalıcı radyasyon etkileri olmayan bir bomba keşfedemedi mi? Ben bu buluşun çoktan yapılmış olduğunu düşünüyorum. Ortaya çıkması için K. Kore şimdilik yeterli sebep değil. Ama ABD’nin elinde ne var ne yok, görmek isteyenler, K. Kore’yi daha çok tahrik etmek zorundalar.

 

[1] William J. Perry, “How to Make a Deal With North Korea”, PoliticoMagazine, April 15, 2017

[2] http://www.hurriyet.com.tr/rapor-guney-kore-gemisini-k-kore-batirdi-14780308

Sevebilirsin...

4 Yanıt

  1. Merve dedi ki:

    Merhaba Alper Bey,
    Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş.

  2. suazo dedi ki:

    Merhaba Hocam,

    Nasılsınız? Size bir sorum olacaktı,Havadaki radyoaktif iyotu ölçmek için portatif bir cihaz var mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir