Sitenin Amacı

Radyasyon ve radyoaktif atıklar konusu mesleğim oldu. Hem teorik hem uygulama alanında yaptığım çalışmalar 30 yılı aşıyor. Ülkemizdeki radyoaktif atık işleme ve depolama tesisinin tasarımında ve işletmesinde çalıştım. Başka ülkelerdeki benzer tesislerin tasarım ya da iyileştirme projelerinde çalıştım. Aynı kategorideki pek çok tesisi görme imkanım oldu. Nükleer enerji ve nükleer silahlar da; radyasyon etkileri ve atıkları sebebiyle, ilgi alanımda kaldılar.

Ülkemizde bahsi geçen konulardaki yayınlar ikiye ayrılıyor;

1) Ciddi bilimsel makaleler. Bu yazılar sadece meslekten kişilere ya da sabırlı araştırmacılara hitap ediyor.

2) Korku ya da sansasyon çıkarıp bu yolla toplumu yönlendiren yazılar. Bu yazıların birinci hedefi okuyana doğru bilgi vermek olmadığı için, gerçekler bu yazılarda kolayca harcanabilen malzemelerdir.

Bu iki yazı türü arasında kalan alanda, “popüler fıkra” diyebileceğimiz türden yazıların olması gerekir. Magazin gibi değil, yani yanlış bilgi vermeyecek ama “hakemli dergi makalesi” gibi de olmayacak. Ben meslek hayatım boyunca nükleer konularda bu tür yazıların eksikliğini hep hissettim. Bu site (www.radyasyonludunya.com) bu eksikliği gidermek amacıyla kuruldu.

Sitemizin siyasi mesaj vermek gibi bir niyeti yoktur. Bununla birlikte nükleer enerji ve özellikle nükleer silahlar konusu uluslararası siyasetteki güncelliğini hiç kaybetmemiştir. Bu yüzden bu konulardaki yazılar bazen batısı, bazen doğusu ile beğenilirken, bazı kişilerin de keyfini kaçırabilir.

Sitedeki yazılara yapılacak yorum ve eleştiriler, incelendikten sonra, yazının ilgili bölümüne eklenir ya da sahibine iade edilir.

Sitedeki yazı ve resimlerin hepsi kopyalanıp alınabilir. Herhangi bir ücret, sınırlama, yayın hakkı, vs. yoktur, sadece, site isminin kaynak olarak belirtilmesini tercih ederim.

Bu siteye gösterilen ilgiden dolayı okuyucularıma teşekkür ederim.

Dr. Alper Kahraman