Radyasyon faydalıdır

Siz duymamış olabilirsiniz ama radyasyon faydalıdır diyenler hep vardı. Radyasyonun zararlarını yıllardır anlatıp duran birisi iken artık ben de şüpheye düştüm. Ya radyasyon bizim için gerçekten faydalı ise?

Önce tarafların ne dediklerine bakalım. Zararlıdır diyenler, çok azı bile zararlıdır diyorlar. Yani geçerli bir sebep[1] yoksa, az-çok demeden her türlü iyonizan radyasyondan kaçmaya çalışacaksın. Böylece uzmanların ALARA[2] dedikleri prensip ortaya çıkıyor.

Diğer gruptakiler ise, insan vücudu için bir eşik doz değeri olduğunu ve bu değerin altındaki radyasyon dozlarının tamamen faydalı olduğunu söylüyorlar. Faydalıdır diyenler ile zararlıdır diyenler şimdilik iki zıt kutup gibiler.

Bir defada yüksek radyasyon dozu alanlarda ilk belirtilerin görülmeye başladığı eşik değer 1 Sv civarındadır. 1 Sv’den büyük dozların zararları konusunda görüş ayrılığı yok. Çünkü zarar zaten görülür hale geliyor. Görüş ayrılığı 0.3 Sv’den küçük  dozlar için söz konusu.

0.3 Sv’den küçük dozların zamana yayılarak, mesela 2-3 hafta veya 2-3 ay içinde alınmasının epeyce hastalık için önleyici hatta iyileştirici etkisi olduğu iddia ediliyor. Yeni duyanlar için şaşırtıcı olabilir fakat bu konuda binlerce ciddi araştırma ve makale yayınlanmış. Bu yüzden düşük doz radyasyonun (DDR) şifalı etkileri olduğu artık bir iddia olmaktan çıkmış bulunuyor.

Düşük doz radyasyon faydalıdır

DDR’nin iyileştirebileceği hastalıkları sıralasak uzun bir liste oluşturur. Bu hastalıkların ismini vermek yerine ipucu vereyim. Adını en çok duyduğunuz hastalıkları sıralayın, 10 tane sayabilirseniz eğer bunlardan en az 5 tanesi için DDR uygulaması ile hastalık ya durduruluyor, ya da geriletiliyor. Bu konuda dikkatli ve kapsamlı bir inceleme arayanlara tavsiye edeceğim bir kitap var.[3]

Radyasyon korkusu

Radyasyon korkusunun (radiophobia), özellikle nükleer silah ve teknolojiye sahip olan ülkeler tarafından kasıtlı olarak pompalandığı söyleniyor. Bu teknoloji diğer ülkelerden hangilerine ve ne kadar satılacaktır? Bu konuda verdikleri kararın uygulanabilmesi için “radiofobia” çok uygun bir araçtır. Öyle ya, kim kanser olmak ister, kim sakat çocuk doğurmayı göze alır? Nükleere karşı gösteri yapmak üzere hazır bekleyen bir kitle her ülkede oluşturulmuştur. Ve bunun için radyasyon korkusu kullanılmıştır. Bu sayede aksilik yapan ülke yöneticileri önce kendi halkıyla hizaya getirilir.

Elektrik korkusu, ABD’de ilk uygulandığı yıllarda, şimdiki radyasyon korkusu gibiymiş. Görmüyorsun ama zarar veriyor, hatta öldürüyor! Elektriğin öldürme gücü aynen devam ediyor, ama artık kimse ondan korkmuyor. Bir devir sonra radyasyon da böyle olacak. Faydalı kısmını kullanacağız, zararlı kısmından korunacağız, ama kimse ondan korkmayacak.

[1] Tıbbi uygulamalar veya araştırmalar gibi.

[2] İngilizce “As Low As Reasonably Achievable” ifadesinin baş harfleri “ALARA”.

[3] Radiobiology and Radiation Hormesis, New Evidence and its Implications for Medicine and Society, Springer International Publishing,  2017

Sevebilirsin...

2 Yanıt

 1. Suazo dedi ki:

  Merhaba Hocam,

  Referans gösterdiğiniz Radiobiology and Radiation Hormesis, New Evidence and its Implications for Medicine and Society, Springer International Publishing, 2017 dergisinde hangi bölümde anlattığınız konuyu bulabilirim.

  • Alper Kahraman dedi ki:

   İlginiz için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz “3” numaralı kaynak, bir kitap. Amazon’dan kitabın kendisini veya elektronik nüshasını alabilirsiniz. Genel olarak kitabın tamamında radyasyonun faydalı etkileri anlatılıyor. Eğer kitabın hepsini okuyacak vaktiniz yoksa, sadece 7. bölümünü (Benefits in Disease Prevention, Control, and Cure) okumanızı tavsiye ederim. Eğer o kadar da vaktiniz yoksa 7’nin 13. alt bölümünü okumalısınız (7.13. Low-Dose Radiation Therapy). Bu konu ülkemizde henüz açıkça tartışılamıyor. Kitapta ismi geçen hastalık isimlerini yazmak istemiyorum. Bunları siz okuyup görmelisiniz. Şimdiden söyleyeyim: Düşük doz radyasyonun önlediği veya iyileştirdiği hastalıkların neler olduğunu görünce çok şaşıracaksınız. “Bunlar kesinlikle doğru olamaz” diyeceksiniz. Sonra, okumaya devam ettikçe, fikriniz değişecek. Tıp doktoru olmadığım için bu konuda daha iddialı şeyler yazamıyorum.
   Okumaya başlamadan önce İngilizce sözlüğünüzü yanınıza alın. Bilmediğiniz çok sayıda tıbbî kelime çıkacak karşınıza. Tekrar sormak isterseniz lütfen çekinmeyiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir