Nükleer terör tehdidi

Nükleer terör tehdidi ABD’de çok ciddiye alınıyor. En dehşetli senaryo; bir terör örgütünün basit bir nükleer bombayı gizlice yapması ve bunu bir ABD  şehrine taşıyıp patlatması. Bu ihtimal üzerinde ciddi çalışmalar yapılıyor.

Hazır bir nükleer bombanın depodan çalınması ikinci ihtimal. Bir devletin desteği olmadan böyle şeyler mümkün değil. Devlet içinde çalışan bir kaç kişinin satın alınması veya terör örgütüne meyilli kişilerin gönüllü katkısı da mümkün. Fakat ABD gözünde bunun bir farkı olmayacaktır ve bombanın yapıldığı ya da çalındığı ülke, hedef alınacaktır.

Nükleer bomba patladıktan sonra radyasyonlu çevre örneklerinde yapılan inceleme ile bu bombanın hangi ülkede yapılmış olduğunu anlamak büyük ölçüde mümkün. Çünkü bomba sahibi ülkelerin ne tür ham-madde kullandıkları biliniyor. Uygulanan teknik mekanizma da patlama sonrasında iz bırakıyor. Fakat şüpheler bitmiyor.

Şu ihtimali düşünelim: ABD’yi başkasıyla vuruşturmak isteyen “X” ülkesi,  hedef ülkeyi taklit ederek ürettiği bombayı, gizlice götürüp bir ABD limanında patlatabilir. Böylece, patlama sonrası bütün deneysel bulgular hedef ülkeyi gösterecektir.

İster gerçek suçluyu bulsun, ister dolduruşa gelmiş olsun, intikam almak ABD’nin hasarını azaltmayacaktır. Bir ABD gümrük limanının bu şekilde batırılması demek, dünya ticaretinin büyük ölçüde sekteye uğraması demektir. Ayrıca, terör örgütünün “bir bombam daha var” demesi şehirlerin boşalmasına yetecektir.

Aslında nükleer savaşı başlatabilecek ihtimaller çoktur. Bir füzenin teknik arıza ile yola çıkması, sevgilisine küsmüş amiralin alkol alıp düğmeye basması ya da kasten yanıltılan bir devlet başkanı nükleer savaşı başlatabilir.  Böylece içinde olduğumuz medeniyet döngüsünün sonuna gelmiş oluruz. Bu ihtimaller niçin nükleer terör kadar ciddiye alınmıyor acaba?

Nükleer terör şüphesi

Bazı ABD üniversitelerinde, akademik programın ötesinde, çok sayıda kişiyi nükleer terör konusunda bilgilendirmek için online eğitim kursları düzenleniyor. [1]  ABD; nükleer bombayı ilk defa yapan ülke, savaşta kullanan tek ülke, bu konuda en çok para harcayan ülke, başkası elde etmesin diye çırpınan ülke, … evet, terör örgütlerinden birinin bu bombayı kendine karşı kullanmasından korkuyor.

Peki böyle bir ihtimal var mı? Başta eski ABD savunma bakanı W. Perry olmak üzere,  ABD’nin aklı başında epeyce bilim ve siyaset adamına göre, evet, var.

Dünya limanlarında bir yılda yapılan konteyner taşımacılığının sayısı 600 milyonu buluyor. Bu limanların hepsi aynı güvenlik standardını sağlamıyor ve buralardan da ABD limanlarına getir-götür yapılıyor. Her bir konteyner büyüklüğü nükleer bomba için yeterli saklama alanı sağlıyor. 600 milyon büyük bir sayı ve araya sızma ihtimalini arttırıyor. ABD’nin düşünen beyinleri denizden bir bela gelmesin diye çareler arıyor.

[1] The Threat of Nuclear Terrorism, Stanford University, Oct 17 – Dec 1, 2017, https://lagunita.stanford.edu/

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir