Kuzey Kore başardı

İtiraf edelim, başarı hedefe ulaşmaksa eğer, Kuzey Kore başardı. Hem de “asla izin vermeyiz” diye babalanan ülkelere göstere göstere. Kıskanmıyoruz, gözümüz yok, herkesin bombası kendine. Kulağımızın küpesi ne olsun, biz ona bakarız.

Kore savaşında (1950-53) en tuhaf şey neydi? Aynı bölgedeki Japonya beş sene önce atom bombası ile yenilmişti. K. Kore’deki cesareti gördünüz mü? Aynı ABD kendisine de atom bombası atabilirdi, hem de çok daha gelişmiş olanını. K. Kore yöneticileri bu tehdidi iliklerine kadar hissetmiş olmalılar. Savaş sonunda yüzünü Rusya’ya dönen  K. Kore, Rusya’dan nükleer araştırma  konusunda yardımlar almış. SSCB’nin dağılmasından sonra ise Pakistan’dan yardım almaya başladığı söyleniyor.

1980’li yıllarda K. Kore pek çok malzeme ve teçhizatı uluslararası ticaret kapsamında satın almış. Gerçek niyetini belli etmeyerek, tabii. Çin şirketlerinin bu alışverişe aracılık yaptığı da söylentiler arasında. 1990’ların sonunda K. Kore’nin atom bombası yapmak için yeterli teknolojiye ve alt yapıya ulaştığı biliniyor. Nasıl mı? K. Kore ulaştığı seviyeyi göstermek için 2004’de ABD’den uzman çağırıp tesislerini gezdiriyor.

Bu gidiş nereye varır diye merak edenleri K. Kore daha çok bekletmedi ve 2006’da ilk nükleer denemesini yaptı. Bu ilk deneme çok zayıf bir patlama olsa bile bir nükleer patlamaydı. Kısa sürede farklı güçlerde dört deneme daha yaparak güç-etki grafiğini tamamlamış oldular. Bir şey bildiğimden değil ama öbür ülkeler de böyle yapmıştı da, onu hatırlatıyorum.

Kuzey Kore’nin sonraki çabası füze teknolojisi üzerine yoğunlaşmak oldu. Henüz okyanusu geçen bir füze denemesi yapmadı. Fakat böyle bir füzenin parçalarını ayrı ayrı denedi. Motor, yakıt, senkronizasyon, v.b. yani, okyanusu geçen füzeyi de yapabileceğini gösterdi.

Kuzey Kore başardı dediğimiz şey şu: Bu ülke dokunulmazlık jokeri kazanmak için aşması gereken eşiği aşmış durumda.[1] Kabadayılar dünyasının yeni üyesine isteksiz şekilde “hoşgeldiniz” diyoruz. Beğenmeyen demesin. Paşa gönlünüz bilir.

Bu sitede K. Kore ile ABD arasındaki nükleer paslaşmaları anlatan yazılar yazdım. Bu yazıları okuyanlar, peki biz ne yapalım, ülkemizin politikası ne olmalı diye sorup duruyorlar.  Ben de bu sorulara kesinlikle cevap vermiyorum.

[1] How did North Korea get the Bomb? BBC World Service, The Inquiry (https://www.bbc.co.uk/sounds/play/p05177lm)

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir