Etiketlendi: Radyasyonlu Gömüde tehlike işâreti!

Radyasyonlu Gömüde tehlike işâreti!

Radyasyonlu atık gömüleri çeşitli sebeplerle kazılabilir. Bunu önlemek için koyacağımız işaret ve yazıları binlerce sene sonraki insanlar anlamayabilir. Atık gömüsündeki radyasyon tehlikesi hakkında gelecekteki insanları nasıl uyarabiliriz?

Radyasyonlu atık gömülerine ait bilgilerin saklanması[1] ve gömü sahasına işâret konulması[2] hakkında daha önce yazmıştım. Madenciler, hırsızlar, define avcıları, su kuyusu açanlar ve başkaları çok farklı amaçlarla gömü hücresinin bütünlüğünü bozabilirler. Bunu önlemek için sahaya işâretler koymak gerekir. Bu işâretler gömüdeki tehlikeyi ifade etmeli ve insanları oradan uzak tutmalıdır. Fakat değer yargıları değişmiş ve böylece tehlike anlayışı da değişmiş ise, bugünkü tehlikeli madde işâretleri yarın nasıl anlaşılacaktır?

Radyasyonlu atık gömüleri ve tarihte en eski yapılar

Bugün bilinen en eski yapı, günümüzden 11.600 yıl öncesine tarihlenen, Şanlıurfa yakınlarındaki “Göbeklitepe” mabedidir. Mısır’daki ilk piramit[3] 4600 sene önce yapılmış bir kral mezarıdır. Sultanahmet meydanındaki dikilitaş ise 3500 sene önce Mısır’da bir tapınağın kenarına güç ve zafer anıtı olarak dikilmiş. En eski yapılar listesinin diğer üyelerini de siz bulun ve dikkatlice bakın. Tapınaklar, mezarlar ve kendini tanrı sanan kralların dikilitaşlarını görürsünüz. Bunların hiçbiri insanları oradan uzaklaştırmak için yapılmamış. Aksine; gelsinler, görsünler diye yapılmış.

Peki bu yapılara ne olmuş? Dikilitaş, sadece 1800 sene yerinde durabilmiş sonra İskenderiye şehrine, daha sonra İstanbul’a taşınmış. Onu yerinden söken Roma kralları kendi şehirlerini bu taşla süslemek istemişler. Tapınak ve mabetlerin ise en değerli parçaları hırsızlar tarafından, kalan kısımlar savaş ve işgaller sırasında, son parçalar da müzede sergilenmek üzere yerlerinden alınırlar. Geriye sadece en değersiz ya da gözden kaçan parçalar kalır.

Radyasyonlu atık gömülerinin başına buna benzer şeyler gelmesini istemeyiz. Ama gömüde bazı çok değerli metaller de olacaktır. Ön sıraya, yeniden işlem yapılmamış reaktör yakıtlarını koymalıyız. İsteyene silah malzemesi, isteyene enerji malzemesi, isteyene terör-tehdit malzemesi, gömüde hazır bekliyor olacak. Yani ilgilenecek kişiler listesi kabarık görünüyor. Sadece define avcıları, hırsızlar, acemi madenciler değil, daha büyük ve usta aktörler de gömüyü deşelemek isteyebilir.

Bildiğimiz en eski bina 11.600 yaşında ve insanları oraya toplamak için yapılmış. Bizim neslimiz yeraltında 100 bin senelik atık gömüsü planlıyor ve insanların oradan uzak tutulması lazım. Bizim çağımızda konuşulan diller ve değer yargıları on-yirmi bin sene sonra tamamen değişmiş olabilir. Hangi işareti kullanalım, nasıl mesaj verelim?

[1] (http://www.radyasyonludunya.com/data-info-bilgi/)

[2] (http://www.radyasyonludunya.com/define-avcilari-ve-radyasyonlu-atik-gomuleri/)

[3] Zoser pramidi

0

Radyasyonlu atık gömüleri ve işâretleri

Gömüde tehlike işâreti! Radyasyonlu atık gömüleri çeşitli sebeplerle kazılabilir. Bunu önlemek için koyacağımız işaret ve yazıları binlerce sene sonraki insanlar anlamayabilir. Atık gömüsündeki radyasyon tehlikesi hakkında gelecekteki insanları nasıl uyarabiliriz? Radyasyonlu atık gömülerine ait...