Etiketlendi: Nükleer Denizaltı Kazaları

Nükleer Denizaltı Kazaları

Kör Denizaltı

İki nükleer denizaltı okyanusta çarpışmış ve hasarlı olarak üslerine dönmüşler. Olay Atlantik okyanusunda olmuş. Biri İngiliz (HMS Vanguard) diğeri Fransız (Le Triomphant) iki denizaltı, teknolojinin zirvesindeki sonar aygıtları ile birbirlerini görememişler. Olay tarihi 4 Şubat 2009. Her iki ülke de “hasarımız az, yaralanan yok, radyasyon sızıntısı yok” demişler. Bilindik ifadeler.

İngiliz basınına yansıyan haberler hep benim gibi amatörler ya da siyasetçilerin sözleri. Resmi açıklamalarda ise çarpışma hakkında teknik detay yok. [1]

İki denizaltının daha önceden çekilmiş etkileyici güzel resimleri var gazetelerde. [2] İngiltere ve Fransa’nın aynı türden dörder denizaltısı var ve her biri 16 adet nükleer başlıklı füze taşıyabiliyor. [3]

Rusya’ya karşı caydırıcı olmak üzere tasarlanmış plana göre, eğer Rus füzeleri NATO ülkelerini vurmak üzere havalanırsa, bunlar da Atlantik’te bir yerde yüzeye çıkıp Rusya’yı vurmak üzere füze atacaklar. Ya da “sen atmazsan ben de atmam” havası, yani senin şuyun varsa benim de buyum var!

Mutlaka hedefler de belirlenmiş olmalıdır. Japonya’ya atılan bize diyor ki, sonraki hedefler de şehirler olacak. Düğmeye basacak denizaltı subayları füzenin hangi şehre gideceğini biliyor olacaklar. Hassas elektronik donanımlar, pahalı sistemler, tek kullanımlık muhteşem silahlar.

Daha eski bir tarihte, 1992’de de ABD (USS Baton Rouge) ve Rus nükleer denizaltıları Barent denizinde sürtünmüşlerdi.

Başka olaylar da var ama en acıklısı, şüphesiz 12 Ağustos 2000’de Rus nükleer denizaltısı Kursk’un batmasıdır. Bu olayda Rusya denizaltının kurtarılması için batı ülkelerinden gelen teklifi reddetmişti. 118 Rus denizci ölmüştü. Niçin battığını anlatan resmi açıklama var tabii ama dedikodulara göre, Kursk ya batırıldı, ya da bir çarpışma kazası sonunda battı. Başka bir rivayete göre Rusya, teknolojik sırları açığa çıkmasın diye denizaltının kurtarılması teklifini reddetmişti. Daha kötü ihtimaller de var, söylemeyelim.

Yarışın lider ülkeleri, büyük bütçeler ayırdıkları nükleer denizaltı çalışmalarında acaba nereye vardılar?

Çünkü nükleer denizaltı sayısı fazla değil, yüzlerce değil, ve dünya yüzeyinin bilmem şu kadarı denizlerle kaplı. Gene de koca okyanusta dipte gezerken bunlar birbirini buluyorlar. O gelişmiş radarlar, filmlerde görülen sonarlar falan bir işe yaramıyor ve çarpışıyorlar.

Denizler insanoğlunun nükleer denizaltılarına dar geliyor, sığamıyoruz. Radarımız sağ olsun.

[1] http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/7892294.stm

[2] https://www.theguardian.com/uk/2009/feb/16/nuclear-submarines-collide

[3] http://thebulletin.org/nuclear-brexit9620

0

Kör Denizaltı

Kör Denizaltı İki nükleer denizaltı okyanusta çarpışmış ve hasarlı olarak üslerine dönmüşler. Olay Atlantik okyanusunda olmuş. Biri İngiliz (HMS Vanguard) diğeri Fransız (Le Triomphant) iki denizaltı, teknolojinin zirvesindeki sonar aygıtları ile birbirlerini görememişler. Olay...