Alper Kahraman Kimdir?

Dr. Alper Kahraman Kimdir ?

1960 yılında Çatalağzı’nda doğdu. İlkokulu Yerköy’de, ortaokul ve Kimya Teknik Lisesi’ni Ankara’da bitirdi. Hacettepe Üniversitesinden Kimya mühendisi olarak 1982’de ve İstanbul Teknik Üniversitesinden nükleer enerji doktoru olarak 2000’de mezun oldu.

İş hayatına 1983 yılında Sanayi Bakanlığı’nda başladı. 1986’da Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na (TAEK) girdi. 1989’da,  aynı kuruma ait İstanbul-Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’ne (ÇNAEM) geçti. Buradaki radyoaktif atık işleme ve depolama tesisinin tasarımında ve sonra işletmesinde 14 yıl çalıştı (Work experience: Turkish Atomic Energy Authority – Çekmece Nuclear Research and Training Centre).

2003 yılında Birleşmiş Milletler Teşkilatı – Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı – Nükleer Enerji Bölümündeki “Nükleer Mühendis P-4” kadrosunu kazandı, burada 2010 yılına kadar uluslararası radyasyonlu atık  projelerinde yönetici olarak çalıştı (Work experience: International Atomic Energy Agency).

2010 yılından sonra, Türkiye’de Eczacıbaşı-Monrol radyofarmasötik üretim tesislerinde “Radyasyon-İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü” ve sonrasında aynı konularda danışman olarak çalıştı (Work experience: Eczacıbaşı-Monrol). Radyasyon korunması ve atık yönetimi konularında kamuoyu aydınlatma ve rehberlik çalışmalarını sürdürmektedir (Work experience: Continued).