Akkuyu NGS temeli atıldı

Akkuyu NGS temeli bugün atıldı (3 Nisan 2018). Hayırlı olsun. Meslek hayatım boyunca hep savunduğum nükleer santral projesi nihayet gerçekleşiyor. Daha önce defalarca denendi, olmadı. Bu defa sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu sayesinde bu projede temel atma aşamasına geldik. Akkuyu NGS (Nükleer Güç Santrali), beş yıl sonra, 2023 yılında elektrik üretmeye başladığında, Türkiye’de ilk defa nükleer kaynaklı elektrik üretilmiş olacak.

Bugünkü törende önce Enerji Bakanı Berat Albayrak, sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, kısa konuşmalar yaptılar. Ankara’da Cumhurbaşkanlığı sarayında yapılan törene Akkuyu NGS sahasından canlı görüntü aktarıldı. Cumhuriyet tarihimizin gelmiş geçmiş en büyük yatırım projesi için yapılan tören mütevazi idi.

Diğer pek çok önemli hizmetler ve asırlık başarı rekorları gibi NGS hamlesi de sayın Erdoğan’ın tarihe geçecek eserlerinden birisidir. Ne kadar tebrik etsek azdır.

NGS inşaatları uzun sürer. Sadece bütçe değil, siyasi dengeler de gidişi etkiler. İç siyasetten fazla dünyanın genel dengeleri bu inşaatları etkilemektedir. Abarttığımı sananlara şunu hatırlatmak isterim: Çalışmakta olan hiçbir NGS, inşaat başladığında planlanan bitiş tarihinde bitmemiştir. Hepsi de planlanandan geç bitmiş, bazılarının inşaatı planlanan sürenin iki katından daha uzun sürmüştür.

Akkuyu NGS temeli, 2010 yılında başlayan görüşme trafiği ve ilk protokolden 8 yıl sonra, atılmış oluyor.  Buna rağmen, inşaata başlama ruhsatının alınmış olması önemli bir dönemeçtir. Temel atma törenine Türkiye ve Rusya devlet başkanlarının katılmış olması da bir kararlılık gösterisidir.  Her iki başkan da konuşmalarında 2023’ü ilk üretim yılı olarak vurgulamıştır. Bu törenin verdiği diğer siyasi mesajlar bu yazının konusu değildir ama NGS inşaatının ciddiyetle devam edeceğini görüyoruz. Akkuyu NGS planlanan sürede bitirilirse, bu konuda türünün ilk örneği olabilir. Vira bismillah diyoruz.

Dünyada NGS

Merkezi Viyana’da olan Uluslararası Atom Enerji Ajansının raporuna göre, 2017 sonu itibariyele dünyada 30 ülkede 450’ye yakın NGS işletilmektedir. Dünyadaki elektrik üretiminin %11’i nükleer kaynaklıdır. Rapora göre halen 50’den azla NGS inşaatı devam etmektedir. [1] Bir sonraki raporda Türkiye de, NGS inşaatı devam eden ülkeler arasında gösterilecektir.

Nükleer enerjinin geleceği sert tartışmaların konusu olmuştur. Yaşanan kazalara ve uzun dönemli atık depolarına rağmen, nükleer enerjiyi savunanların eli daha güçlüdür. Çünkü sadece Uranyum değil, Toryum yakıtı da devreye alınırsa herkese yüzlerce sene yetecek elektrik üretmek mümkündür. Kömür ve petrol kullanımının azaltılması yönünde baskılar ise sürekli artmaktadır.

Bugün Akkuyu NGS temeli atılırken sevinçli ve heyecanlı idim. Projenin bu aşamaya gelmesi hepimiz için büyük bir onurdur. Öte yandan, geride bıraktığımız 60 küsur yıllık gecikmeye acıyoruz.

[1] (https://www-pub.iaea.org/MTCD/Publications/PDF/cnpp2017/pages/index.htm)

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir